Jaka jest różnica między prądnicą a alternatorem?
Odpowiedzi 1
Prądnicę i alternator łączy to, że oba są urządzeniami służącymi do wytwarzania prądu elektrycznego. Jednakże, istnieją między nimi pewne różnice.
Prądnicę można określić jako urządzenie elektromechaniczne, które przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną. Prądnicę stosuje się przede wszystkim do wytwarzania prądu stałego. W prądnicach wykorzystuje się zjawisko elektromagnetyzmu, polegające na tym, że przepływający przez cewkę prąd elektryczny wytwarza pole magnetyczne, a ruch magnesu względem cewki indukuje w niej prąd elektryczny. Prądnicę stosuje się w różnych urządzeniach, takich jak silniki elektryczne, generatory prądu stałego, a także w elektrowniach wodnych i wiatrowych.
Alternator to natomiast urządzenie, które przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną, ale w odróżnieniu od prądnicy, wytwarza prąd zmienny. Alternator wykorzystuje zjawisko elektromagnetyzmu, podobnie jak prądnicę, ale w tym przypadku magnes jest nieruchomy, a cewka obraca się wokół niego. W alternatorze wykorzystuje się zjawisko indukcji elektromagnetycznej, polegające na tym, że zmiana pola magnetycznego wytwarza w cewce prąd elektryczny. Alternator stosuje się przede wszystkim w samochodach, jako źródło prądu do ładowania akumulatora oraz w elektrowniach, jako źródło prądu zmiennego.
Podsumowując, główną różnicą między prądnica a alternatorem jest to, że prądnica wytwarza prąd stały, a alternator prąd zmienny.