Z jaką prędkością poruszamy się w kosmosie?
Odpowiedzi 2
Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, ponieważ prędkość, z jaką poruszamy się w kosmosie, zależy od wielu czynników, takich jak położenie Ziemi w stosunku do innych ciał niebieskich, prędkość obrotowa Ziemi, prędkość ruchu Ziemi wokół Słońca, prędkość ruchu Słońca wokół centrum Drogi Mlecznej, prędkość ruchu Drogi Mlecznej w stosunku do innych galaktyk, a także prędkość ruchu samej galaktyki.
W związku z tym, że Ziemia porusza się wokół Słońca z prędkością około 107 000 km/h, a Słońce porusza się wokół centrum Drogi Mlecznej z prędkością około 792 000 km/h, można powiedzieć, że poruszamy się w kosmosie z prędkością około 899 000 km/h. Jednak ta prędkość jest względna i zależy od punktu odniesienia, a także od ruchu innych ciał niebieskich w kosmosie.
Prędkość, z jaką poruszamy się w kosmosie, jest zależna od punktu odniesienia, ponieważ ruch w kosmosie jest względny. Ziemia obraca się wokół własnej osi z prędkością około 1670 kilometrów na godzinę na równiku. Jednocześnie, nasza planeta porusza się po orbicie wokół Słońca z prędkością około 107 000 km/h. Słońce, wraz z całym Układem Słonecznym, porusza się wokół centrum Galaktyki Drogi Mlecznej z prędkością około 828 000 km/h. Dodatkowo, nasza galaktyka porusza się względem lokalnej grupy galaktyk z prędkością około 2,1 miliona km/h. Wszystkie te ruchy sumują się, ale nie w prosty sposób, ponieważ kierunki i płaszczyzny tych ruchów są różne. Ponadto, cały Wszechświat rozszerza się, co wprowadza dodatkowy element ruchu. Wszystko to sprawia, że określenie jednej, absolutnej prędkości poruszania się w kosmosie jest niezwykle skomplikowane i w dużym stopniu teoretyczne.