Jak działa pompa ciepła?


Odpowiedzi 1

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię z otoczenia do przemieszczenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Dzięki temu, pompa ciepła może służyć do ogrzewania pomieszczeń, wody użytkowej czy też do chłodzenia.

Podstawowym elementem pompy ciepła jest sprężarka, która pobiera niskotemperaturowy czynnik chłodniczy i spręża go, zwiększając jego temperaturę i ciśnienie. Następnie, gorący czynnik chłodniczy przepływa przez skraplacz, gdzie oddaje ciepło do otoczenia, np. powietrza lub wody. W wyniku tego procesu, czynnik chłodniczy skrapla się i zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły.

Kolejnym etapem jest przepompowanie skroplonego czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, który zmniejsza ciśnienie i temperaturę czynnika. W wyniku tego, czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy i ochładza się. Następnie, ochłodzony czynnik chłodniczy przepływa przez parownik, gdzie pobiera ciepło z otoczenia, np. z powietrza lub wody, i zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły.

Proces ten jest cykliczny i powtarza się w pompie ciepła, dzięki czemu możliwe jest przemieszczanie ciepła z jednego miejsca do drugiego. W zależności od rodzaju pompy ciepła, może ona wykorzystywać różne źródła energii, np. powietrze, wodę, grunt czy też energię odpadową.

Longer 29 maja 2023